Ponožkovým dnem si Češi 21. března připomenou Světový den Downova syndromu

Dne 21. března si celý svět každoročně připomíná, že jsou mezi námi lidé, kterým příroda nadělila jeden chromozom navíc. Datum Světového dne Downova syndromu je zvoleno zcela záměrně, je to totiž právě jednadvacátý chromozom, který lidem s tímto postižením přebývá. A protože chromozomy svým tvarem nápadně připomínají ponožky, v České republice podporu spoluobčanům s mandlovýma očima i jejich rodinám projevujeme už desátým rokem takzvaným Ponožkovým dnem.
Během Ponožkového dne si lidé oblékají nesourodý pár ponožek, čímž dávají najevo, že souzní s myšlenkou celé akce, tedy že být odlišný je normální. „Iniciativa v Česku vznikla před deseti lety v Opavě a dnes hýbe celou republikou. Vloni jsme v kampani k Ponožkovému dni zaznamenali kolem pěti tisíc příspěvků na facebookové stránce Ponožkového dne,“ popisuje Monika Melzerová, místopředsedkyně Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem.
„Mezi jejich autory byli školy a školky, úřady, policisti, hasiči, místní samosprávy, poslanci a senátoři a další lidé, kteří si oblékli dvě různé ponožky,“ dodává. Poukazuje tak na skutečnost, že k výzvě se v současnosti připojuje velké množství těch, kteří nad jejím poselstvím skutečně přemýšlejí, ačkoliv s komunitou lidí s Downovým syndromem sami nemají nic společného.
Společnost Down Syndrome International, organizace, která o integraci dětí i dospělých s Downovým syndromem usiluje na mezinárodní úrovni, každoročně vyhlašuje téma, v jehož duchu se kampaň k Ponožkovémi dni odehraje. „Letošním tématem je heslo ‚We decide‘, tedy ‚My se rozhodujeme‘,“ zmiňuje Monika Melzerová.
Celá článek na ŽENA-IN