obr4share

Noví rodiče

Down Syndrom

Kojení

PROČ JE DŮLEŽITÉ DĚTI S DOWNOVÝM SYNDROMEM KOJIT?

 

Komunikace je jednou z nejsilnějších potřeb člověka. Hraje významnou roli v rozvoji osobnosti, vzdělávání, zařazení do společnosti a samostatném životě. Omezení v řeči a komunikaci vede k sociální izolaci a emočnímu strádání.

Způsob přijímání potravy zcela zásadně ovlivní i rozvoj řeči, protože při kojení se rozvíjejí a posilují svaly dutiny ústní a jazyka a jejich vzájemná koordinace. Technika příjmu mléka z matčina prsu dává nepřímo základy pro práci svalů, které bude dítě potřebovat při nácviku artikulace.

Bohužel děti s DS mají často velký handicap v této oblasti, který ale lze zmírnit nebo dokonce zcela odstranit. Což ale vyžaduje úsilí vás rodičů a pomoc odborníků.

Kojení dětí s DS se může zpočátku zdát problematické. V tomto případě se můžete, nejlépe co nejdříve po porodu, obrátit na:

  • na laktační poradkyni, paní Janu Vundrovou, která je zároveň matkou syna s handicapem a v tomto směru má bohaté zkušenosti. Seznámí vás s psychosomatikou kojící matky i s pomůckami, které napomáhají k úspěšné laktaci. Paní Vundrová doporučuje první konzultaci ještě před narozením dítěte.

  • na odbornici v orofaciální terapii, MUDr. Evu Matejičkovou, která s paní Vundrovou spolupracuje při navozování procesu sání, který může být problematický nejen z důvodu hypotonie.

KONTAKTY:

www.prima-kojeni.cz

Jana Vundrová, tel.: 723 926 253

Eva Matejičková, tel.: 606 217 174

 

 

 

 

1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ 1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ