obr4share

Noví rodiče

Down Syndrom

Milí rodiče,

Noví rodiče

ocitli jste se v náročné životní situaci, na kterou není zpočátku nikdo z nás dostatečně připraven. Přes to, jak se nyní pravděpodobně cítíte (nebo jste se ještě před pár dny či týdny cítili), jsme přesvědčeni, že vše zvládnete. Povedlo se to mnoha rodinám před vámi a není důvod, proč byste právě vy měli být výjimkou. Doporučujeme Vám k přečtení výborný text profesora Zdenka Matějčka, ve kterém najdete mnoho praktických a užitečných rad. Za pozornost stojí také článek publicisty Petra Třešňáka, který se zamýšlí nad tím, proč tolik rodičů vychovávajících děti s  Downovým syndromem v nich vidí obohacení svého života, kterého by se nevzdali. A v neposlední řadě také podnětný rozhovor s ředitelem dětského centra Paprsek a klinickým psychologem doktorem Jaroslavem Šturmou O životě rodin s dětmi s Downovým syndromem.

 

 

Noví rodiče

V této části našich webových stránek bychom se s vámi rádi podělili o své zkušenosti s výchovou dítěte s Downovým syndromem (DS) v raném věku. Snažili jsme se zde shromáždit všechny podstatné informace a kontakty, které vám pomohou usnadnit orientaci ve specifikách péče o dítě s DS. Vycházíme ze studia dostupné odborné literatury i z vlastních zkušeností. Hlavní z nich je poznání, že není v silách rodičů aplikovat veškeré dostupné terapie a léčebné metody, které mohou podpořit vývoj dítěte. Zvládnout je všechny najednou není ani v silách našich dětí. Každá rodina a každé dítě má své potřeby a specifika a záměrem této sekce je tedy zejména informovat o dostupných možnostech a napomoci vám vybrat ty, které by mohly vašemu dítěti i celé Vaší rodině nejlépe vyhovovat.

 

Noví rodiče

Dětem se především nejlépe daří v láskyplném prostředí jejich rodin.
Je prokázáno, že zásadní roli ve vývoji dítěte hrají první roky jeho života. U dětí s DS tomu není jinak. Vaše dítě potřebuje především Vaši lásku, bezpodmínečné přijetí a patřičnou stimulaci. Pokud jsou děti s DS správně motivovány a vedeny, naučí se většině běžných dovedností. Často však jsou u dětí s DS jednotlivé pokroky, a to i ty, které u dětí bez DS přicházejí v podstatě samy, automaticky a bez nutnosti intervence, výsledkem nemalého úsilí, času a trpělivosti. O to více si jich pak vážíme. Přejeme vám, aby se vám i vašim dětem vedlo co nejlépe.

P.S.: Máte-li pocit, že vám zde něco chybí, nebojte se nám ozvat.

 

 

 

1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ 1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ