obr4share

Inkluze

12. Duben 2016

Nestrašme inkluzí
12345

Inkluze

Down Syndrom

Nebojte se nás tolik, jsme lidé jako vy

„Poslední dobou stále dokola omílaná slova integrace a inkluze jsou pro mnohé lidi děsivým strašákem. Jako kdyby měla nastat invaze postižených, kteří se nahrnou do škol a budou všude rušit, zdržovat a překážet těm chytrým a zdravým. Ono nás zas tak moc nebude. A nebojte se nás tolik, jsme lidé jako vy, jen občas potřebujeme trochu pomoci. Jsem příkladem integrovaného žáka od mateřské školky až po maturitu na obchodní akademii a věřím, že setkání se mnou nikomu neublížilo, ani ho nijak nepoškodilo." to jsou slova české překladatelky, cestovatelky a blogerky Marie Harcubové.


Přinášíme její osobitý pohled na inkluzivní vzdělávání v Česku. Své začleňování nejen do školy ale i do běžného života popisuje jak ze své perspektivy, tak i z pohledu své maminky. Marie vyrůstala v 90. letech a je tedy důkazem, že inkluze není žádným experimentem, módním výstřelkem či pokusem na dětech, jak je často v médiích prezentována. Inkluzivní vzdělávání v naší zemi existuje již mnoho let a poskytlo Marii a mnoha dalším lidem možnosti a příležitosti žít stejný život jako ostatní.

 

Přečtěte si blog, který marie nazvala: Studentům vstup zakázán aneb Jak úžasnou životní dráhu jedné těžce tělesně postižené vozíčkářky odstartovala integrace... Kromě svého příběhu v blogu Marie prezentuje i rozhovor se svou kamarádkou a učitelkou Lori z USA, která má se začleňováním žáků se zdravotním znevýhodněním bohaté zkušenosti.

Marie je člověkem, který ve svém životě zažil jak štěstí, tak smůlu, jak radosti, tak strasti... no ostatně jako kdokoli jiný. Je opravdu takový problém, aby se lidé jako ona vzdělávali společně s ostatními?

 

Zdroj: Inkluze.cz

 

 

1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ 1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ