obr4share

Inkluze

30. Červen 2017

Blog NÚV pro vzdělávání
12345

Inkluze

Down Syndrom

Na co se nás rodiče ptají? Rozložení ročníku do dvou

Dobrý den, mohu požádat o radu ohledně rozložení ročníků v první třídě? Školka nám doporučuje bez odkladu rozdělit první ročník do dvou, syn má lehkou mentální retardaci. Lze i tak požádat o asistenta?

 

O stupni podpory po zralé úvaze, diagnostice, posouzení a rozhovorech s Vámi rozhoduje poradenské zařízení, které si vyberete. V případě dítěte s lehkým mentálním postižením jistě bude uvažovat o podpoře asistenta a o individuálním vzdělávacím plánu. Dobře napsaný individuální vzdělávací plán umožňuje Vašemu synovi, aby se mohl učit ve svém tempu a nemusel chodit dvakrát do jednoho ročníku - je pro něj určitě lepší zůstat ve skupině spolužáků, na kterou už bude zvyklý. V dobré škole bude podporovaný v individuálním pokroku, nikoli ve srovnávání se spolužáky.

 Důležité je ovšem i to, jaká je škola, kam syn půjde - bylo by dobré s nimi začít komunikovat a domluvit se na postupu při začleňování -  třeba jsou schopní a akční a pedagog ve třídě Vašeho syna nebude asistenta potřebovat ve velké míře - protože učitel bude schopen vzdělávat děti moderními metodami a škola dobře funguje jako tým. (Asistent, který pracuje ve třídě pouze s jedním dítětem a po celý čas výuky se může snadno stát sociální bariérou ve vztazích s dětmi).

 

Zdravím a přeji dobrá rozhodnutí a dobré pedagogy kolem Vás.

Michaela Antalíková

 

Zdroj: Rytmus.org

 

 

 

1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ 1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ