COVID-19: Sdělení rodičům

Vážení rodiče,

 

vzhledem k vývoji epidemiologické situace a skutečnosti, že naše děti s DS patří mezi rizikovou skupinu pro možnou nákazu koronavirovým onemocněním, doporučujeme přísně dodržovat všechna preventivní opatření, zejména dodržovat přísnou karanténu a snažit se co nejvíce posilovat imunitu organismu, zvýšit přísun vitamínu C, hlívy s rakytníkem apod.


Prof. Dr. Dagmar Dzúrová, předsedkyně Downsyndrom CZ

 

Jaro, vítáme Tě

Příchod jara a s ním spojený Světový den Downova syndromu bohužel letos nemůžeme oslavit společně tak, jak jsme si dlouho plánovali. Vše je jinak.

 

Šíření nového koronavirového onemocnění změnilo rytmus našeho každodenního života, uzavřené hranice a školy, zrušená setkání, vykoupená mouka... Jak ale tuto nepříjemnou situaci ve zdraví přežít? Nezbývá než se přizpůsobit, neztratit optimismus a určitý nadhled. Ale to nás, rodiče dětí narozených s Downovým syndromem, už život naučil. Po porodu jsme přijali nečekanou realitu, začali se opět radovat a tvrdě pracovat na nové životní výzvě. Ne nadarmo se dle Magdy označujeme jako VIP - Veselá Integrovaná Parta. Aktuálně v době virové pandemie dočasně pozměňujeme na - Vzdálenost, Imunitu a Pohodu. To jen trochu na odlehčení. Koronavirus neberme ale na lehkou váhu.

Dodržování bezpečné fyzické vzdálenosti (při pobytu venku) a ochrana spojená s důkladnou hygienou, zejména rukou a obličeje, jsou základními předpoklady ochrany před tímto infekčním onemocněním. Respirátory chybí v nemocnicích i ordinacích lékařů, a tak přísná domácí karanténa zůstává pro nás jako jediná, ale i nejúčinnější prevence. Dobře víme, že imunitní systém našich dětí většinou není ideální. Výzkumy u osob s DS dokládají vyšší pravděpodobnost výskytu komplikací způsobených respiračními virovými onemocněními a vyšší pravděpodobnost výskytu dalších chronických onemocnění. Proto je v době šíření koronaviru vhodné pro ně zvážit taková bezpečnostní opatření, která platí pro osoby označené jako „vysoce rizikové" pro toto onemocnění.

Imunitu je vhodné posilovat kromě stravy bohaté na ovoce a zeleninu také doplňováním vitamínů C s postupným uvolňováním, hlívou ústřičnou apod. Velmi důležitým doplňkem je pitný režim. Ideální je pít teplé nápoje, malý doušek třeba každých 15 minut. Pokud se virus dostane do úst, tak ho tekutina přemístí do žaludku a kyseliny jej zahubí a nedostane se tak do dýchacích cest a plic.

Koronavirus je velmi šikovný na šíření vzduchem a dokonce přežívá několik dní na povrchu předmětů (na bankovkách a mincích, klikách, madlech vozíků, tlačítkách bankomatů, semaforů a mobilech), na druhé straně je ale naštěstí velmi citlivý na dezinfekční prostředky. Většina běžně užívaných dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu, chloraminu, chlornanu sodného či peroxidu vodíku při správném způsobu použití proto koronaviry inaktivuje.

 

A závěrem? Vítáme s radostí teplejší dny a s nimi sluníčko a věříme, že právě sluníčko spálí všechny nebezpečné viry a my budeme moci zase volně a bez starostí chodit ven, stýkat se s rodinou, přáteli, s vámi a užívat si ho naplno. Ačkoli tedy letos Den Downova syndromu neoslavíme žádnou společnou akcí, na které bychom se potkali, na jeho význam nezapomínáme.

 

Děkujeme všem, kteří se zapojili do propagace Dne DS, respektive Ponožkové výzvy, a šíří tuto myšlenku mezi svými přáteli.

Kdo by se chtěl zapojit do aktuální výzvy online Společné výzvy - Společná STOPA ponožek, najde další informace zde na našem webu anebo přímo na stránkých facebookové události

 

Ve světle událostí posledních dní ovšem není důležité slavit jen ten „náš" den, ale oslavovat každý obyčejný den, kdy jsme zdraví, v bezpečí a s těmi, které máme nejraději, a na to prosím nezapomínejme.

 

Dagmar Dzúrová, předsedkyně DownSyndrom CZ