obr4share

Aktuality

Down Syndrom

Poselství pro paní Taťánu Fisherovou

Plni smutku nad odchodem vzácné dámy Táni Fischerové sdílíme poselství spisovatele a malíře Jiřího Šedého, který se narodil s Downovým syndromem. 

Upřímnou soustrast všem blízkým a truchlícím.

 

Volání                         
POSELSTVÍ PRO PANÍ TAŤÁNU FISCHEROVOU
Jiří Šedý

Svoje poselství začnu zdánlivě zeširoka. Ale vše musí mít svůj začátek a konec.

Když se mi do rukou dostala knížka Eugen Oněgin od spisovatele Puškina, četl jsem ji s velkým zájmem. Jakoby ze stínu ke mně začala vystupovat Taťjana, skromná, tichá a zřejmě nepříliš krásná bytost s horkým srdcem plným lásky. Sledoval jsem její dojemnou cestu až do konce, zasažen jejím příběhem. Posléze jsem začal pátrat po nějaké současné bytosti, která má také jméno Taťána a oplývá podobnými vlastnostmi. Ve svém pátrání jsem objevil ženu Taťánu Fischerovou, bytost s krásným srdcem, oplývajícím moudrostí. Pro přátele Táňa, která odvážně a citlivě formulovala svoje myšlenky bez hledu na to, zda se někomu líbí či nikoliv. Se svým synem Kryštofem bojovala proti předsudkům a svoje srdce rozdávala pro všechny potřebné, které potkávala ve svém nelehkém životě. Léta jsem sledoval její konání a miloval jsem ji čím dál více. Nakonec jsem dostal odvahu a poprosil jsem ji, aby napsala recenzi k mé knížce Nezabít v nás Mozarta. Čekal jsem odmítnutí? Nečekal. Paní Táňa mi odepsala a do mé knížky napsala dojemnou a velice citlivou recenzi. Měl jsem zde možnost poznat její moudré myšlení. Pro ilustraci použiji jednu část, která svědčí o její hluboké podstatě a opravdovosti.

............."Jiří Šedý mi připomíná Antoina de Saint Exuperyho. Ostatně tak trochu jako on píše. I on nachází Boha ve všech maličkostech a lidských vztazích, i on sdírá kůru bezcitnosti, kterou jsme často obrostlí. Připomíná Exuperyho Malého prince, který k nám na Zemi přišel z jiné planety a nachází na ní hlavně počtáře, podnikatele, lidi, kteří váží, měří, popisují, ale nežijí a nemilují. Svým životem i tvorbou jako by naplňoval slova lišky „ Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem.  Co je důležité, je očím neviditelné.............."

A tak já „Malý princ" chci vzdát čest této skromné, čisté a moudré ženě, která mne bude ve vzpomínkách věrně provázet. Pán Bůh paní Táňu přijal do své náruče a ona bude stále volat z nebeské výše:

„Lidi, milujte se tak, jako jsem milovala já vás."

 

 

 

 

1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ 1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ